James Gunn | ((directed by)) |
Chukwudi Iwuji | The High Evolutionary | |
Bradley Cooper | Rocket (hlas) | |
Pom Klementieff | Mantis | |
Dave Bautista | Drax | |
Karen Gillan | Nebula | |
Vin Diesel | Groot (hlas) | |
Austin Freeman | On-Set Groot/Phlektik Guard | |
Stephen Blackehart | Steemie Blueliver | |
Terence Rosemore | Xlomo Smeth | |
Maria Bakalova | Cosmo (hlas) | |
Sean Gunn | Kraglin/Young Rocket | |
Sarah Alami | Ssssaralami | |
Jasmine Munoz | Hoobtoe | |
Chris Pratt | Peter Quill/Star-Lord | |
Giovannie Cruz | Orloni Peddler | |
Will Poulter | Adam Warlock | |
Nico Santos | Recorder Theel | |
Miriam Shor | Recorder Vim | |
Noa Raskin | Baby Rocket (hlas) | |
Linda Cardellini | Lylla (hlas) | |
Asim Chaudhry | Teefs (hlas) | |
Mikaela Hoover | Floor (hlas) | |
Elizabeth Debicki | Ayesha | |
Judy Greer | War Pig (hlas) | |
Reinaldo Faberlle | Behemoth (hlas) | |
Sylvester Stallone | Stakar Ogord | |
Tara Strong | Mainframe (hlas) | |
Jared Gore | Krugarr | |
Michael Rosenbaum | Martinex | |
Elan Gale | Beardy Ravager | |
Molly C. Quinn | Molly Ravager | |
Gerardo Davila | Fitz-Gibbonok | |
Dee Bradley Baker | Blurp | |
Zoe Saldana | Gamora | |
Hanna Pak | Humanimal Turtle Experiment | |
Jennifer Holland | Administrator Kwol | |
Nathan Fillion | Master Karja | |
Kyle Mclean | The Boss's Nephew | |
Benjamin Byron Davis | Bletelsnort | |
Tiffany Smith | Orgocorp Host Friniki | |
Joe Daru | Security Assistant | |
Daniela Melchior | Ura | |
Jonathan Mercedes | Gamora Shoots This Guy! | |
Jonathan Fritschi | Carrot Head Guard | |
Diego Ward | Carrot Head's Friend | |
Max Bickelhaup | Kitty Orgosentry | |
Brandon Morales | Dancing Guard | |
Renae Moneymaker | Violent Orgosentry | |
Alexis Hadesty | Humanimal Rabbit | |
Tara Warren | Humanimal Kangaroo | |
Candi VandiZandi | Humanimal Monkey | |
Grecia Balboa | Warthog Mother | |
Caleb Spillyards | Humanimal Panda Bear | |
Darla Delgado | Neelie | |
Michelle Civile | Blue Jay Postal Worker | |
Ken Lyle | Rabbit Businessman | |
Elodie Clarke | Humanimal Bush Baby Toddler | |
John William Wright | Humanimal Hyena | |
Autumn Griffin | Humanimal Bat Child | |
Skylar Huntley | Humanimal Bat Child | |
Randy Havens | Till | |
Dane DiLiegro | Unsavory Octopus | |
Kai Zen | Phyla | |
Sarah Anne | Latti | |
Yael Ocasio | Star Child | |
Adelynn Spoon | Star Child | |
Henry Heffernan | Star Child | |
Brooklyn Skye Oliver | Star Child | |
Scarlett Blum | Star Child | |
Alejandro Estevon Angel | Star Child | |
Emery Grilliot | Star Child | |
Amelia Waters | Star Child | |
Lloyd Kaufman | Gridlemop | |
Seth Green | Howard the Duck (hlas) | |
Christopher Fairbank | Broker | |
Rhett Miller | Bzermikitokolok | |
Natalia Safran | Controller | |
Murphy Weed | Murf | |
Michael Rooker | Yondu | |
James Gunn | Lamb-Shank | |
Pete Davidson | Phlektik | |
Jessica Fontaine | Phlektik Guard | |
Karen Abercrombie | Grandma Quill | |
Gregg Henry | Grandpa Quill | |
Adriana Leonard | Crying Krylorian Citizen | |
Bonnie Discepolo | Crying Krylorian Citizen | |
Clare Grant | Crying Krylorian Citizen | |
Grace Gunn | Crying Krylorian Citizen | |
Will Gunn | Crying Krylorian Citizen | |
Sarah Allyn | Homeless Sad Rabbit (neoficiálně) | |
Thomas R. Baker | Villager/Sentry (neoficiálně) | |
Jerry Beharry | Dark (neoficiálně) | |
Scarlett Bell | Star Kid (neoficiálně) | |
James Clarke | Knowhere Citizen (neoficiálně) | |
Olive Raine Cleope | Star Kid (neoficiálně) | |
Finn David | Star Kid (neoficiálně) | |
Sarah Dean | Knowhere Kree (neoficiálně) | |
Mark Joseph Felton | Rabbit Humanimal (neoficiálně) | |
Gregory French | Recorder Guard (neoficiálně) | |
Christina R Gregg | Alien Ravager/Human Knowhere Citizen (neoficiálně) | |
Keanu Ham | Blue Alien/Human/Yellow Alien (neoficiálně) | |
Rowan Delana Howard | Star Child (neoficiálně) | |
Elbert Kim | Recorder Scientist (neoficiálně) | |
Michael Koske | Naked Mole Rat (neoficiálně) | |
Aaliyah Luu | Star Child (neoficiálně) | |
C.J. Maxwell | Red Ravager #1 (neoficiálně) | |
Andrew S. McMillan | Recorder Scientist (neoficiálně) | |
Zachary Ortega | Star Kid (neoficiálně) | |
Jalen Peet | Scientist Recorder (neoficiálně) | |
Dennice Rivera | Club Patron/Spaceport Worker (neoficiálně) | |
Casey Shirley | Knowhere Resident (neoficiálně) | |
Sebastian Soler | Checkers (neoficiálně) | |
Liam Stuckey | Star Child (neoficiálně) | |
Analisa Wall | Knowhere Dancer (neoficiálně) | |
Ilara Phoenix Williams | Star Child (neoficiálně) |
Don Heck | (Mantis created by) | |
Stan Lee | (Groot created by) | |
Larry Lieber | (Groot created by) | |
Steve Englehart | (Mantis created by, Star-Lord created by) | |
Jack Kirby | (Groot created by) | |
Steve Gan | (Star-Lord created by) | |
Jim Starlin | (Drax & Gamora created by) | |
Bill Mantlo | (Rocket Raccoon created by) | |
Keith Giffen | (Rocket Raccoon created by) | |
Roger Stern | (Nebula created by) | |
John Buscema | (Nebula created by) | |
Sal Buscema | (Nebula created by) | |
James Gunn | (napsal) |
Louis D'Esposito | (výkonný producent) | |
Lars P. Winther | (co-producent) | |
Victoria Alonso | (výkonný producent) | |
Kevin Feige | (producent) | |
Simon Hatt | (výkonný producent) | |
David J. Grant | (co-producent) | |
Nikolas Korda | (výkonný producent) | |
Sara Smith | (výkonný producent) |
Henry Braham | (director of photography) |
John Murphy | ((music by)) |
Greg D'Auria | ||
Fred Raskin |
Beth Mickle |
Judianna Makovsky |
Sarah Finn |
Samantha Avila | ||
Alex Gaines | ||
Lorin Flemming | ||
Alan Hook | (supervising art director) | |
Brittany Hites | ||
Zachary Fannin | ||
David Scott | (supervising art director) |
Rosemary Brandenburg |
Guy Williams | ||
Alexis Wajsbrot | ||
Theodore Bialek | ||
Stephane Ceretti |